Dovolte mi malé zastavení a vzpomínku k dnešnímu dni 14.ledna roku 2013
Začal bych citátem od apoštola Pavla
Smrti, kdepak je tvé vítězství? Smrti, kdepak je tvůj bodec? 1.Kor 15,55
14 ledna 993, byl založen břevnovský klášter, za dobu 1020 let se uskutečnilo mnoho událostí a vystřídalo se v nejstarším klášteře mnoho bratří a osobností. Nejen za života svatého Vojtěcha, ale také v současnosti. Dnešní den je co oslavovat a za co děkovat.
Alespoň my bratři břevnovského benediktinského kláštera jsme dnes děkovali za život nejstaršího člena našeho kláštera otce Jana Kohla, který odešel k svému Pánu 4.ledna 2013 v nedožitých 85 letech. Je jistě symbolické, že se rozloučení uskutečnilo právě 14 ledna.
Ve 12 hodin se v naší bazilice se sešlo mnoho lidí nejen kněží, ale také 3 biskupové a prostý lid, který otec Jan měl tak rád.
Otec Jan se narodil 21. Února 1928 v Suchým Dole, kde chodil do školy. Maturoval v roce 1949 v Náchodě. Rozhodl se vstoupit k benediktinům. 10 listopadu 1949 byl přijat do noviciátu v klášteře Emauzy. V noci ze 13 na 14. dubna 1950 byl klášter přepaden STB a milicemi a bratři odvezeni do Hejnic. Jan Kohl byl přidělen pokrývači a tak si začal zvykat na práci ve výškách, tato zkušenost mu později pomohla, když sám později opravoval kostely.
Na konci srpna roku 1950 nastupuje na vojnu a to k jednotce PTP. Sám vždy říkal, že to byla nejdelší vojna, trvala totiž 40 měsíců. Pracuje v dole v okrese Karviná a pak jako pomocný dělník na stavbách. V prosinci 1953 je propuštěn z vojenské služby.
V roce 1968 se konečně dostává ke studiu teologie a vstupuje do semináře. V roce 1969 odcestoval do německa kde se setkává s otce Anastázem Opaskem .
Tejně skládá své věčné sliby 24.února 1973 a ve stejném roce ukončil i svá teologické studia a otcem biskupem Tomáškem byl vysvěcen na kněze. Záhy se ale dozvěděl, že nedostal povolení (státní souhlas) k vykonávání kněžské služby. Stává se kostelníkem v katedrále svatého Ducha v Hradci Králové. Později nastupuje jako kaplan v Litomyšli. V roce 1986 je přemístěn východočeské Svratky, kde si ho jako dobrého pastýře lidé vážili a váží.
V roce 1990 se vrací tam, odkud byl vyhnán v 50 letech. Břevnovský klášter se vrátil zpět benediktinům a Jan Kohl se vrátil domu. Po svém návratu do kláštera se stává kaplanem břevnovské farnosti. A později také knězem kostela na bílé hoře. Všichni měli obětavého kněz Jana rádi, nejen jako dobrého kněz, který učil náboženství, ale také jako dobrého zpovědníka. Svou službu věnoval také nemocným, byl kaplanem vojenské nemocnice celých 20 let. Nemocným sloužil, až do své smrti.
Umírá 4.ledna 2013
To je taková malá vzpomínka na tohoto úžasného člověka, křesťan, kněz a mnicha. Přiznám se, že když jsem se sním dneska loučil měl sem oči plné slz… Nestačil jsem mu za vše poděkovat, ale snad to ví. Neboť v mém srdci zanechal něco co se nedá vypsat a zůstane to jen v mém srdci.
Jednou bych chtěl žít a umírat jako on.
Smrti kdepak je tvé vítězství? Ptá se svatý Pavel. Smrt nemá posední slovo… Vzkříšený Pán jistě svého služebníka přivítal…
Otče Jane děkuji za vše a přimlouvejte se za nás
REQUIESCAT IN PACE
Nebudu se báti jíti přes údolí stínů smrti, neboť Ty se mnou jsi….často jsem slýchal tuto píseň zpívat “ mého “ pana faráře Kohla. Dodnes na něho s láskou vzpomínám a modlím se za něho. Prožil jsem s ním jako ministrant krásná dětská léta ve Svratce. Díky za vše…Ľádik