V roce 2017 si připomínáme smutnou událost, která se udála před 75 lety. Kdy byli zabiti lidičtí muži, ženy odvezeny do pracovních táborů a většina děti byla zabita. Vesnice Lidice vypálena.
Proč se to muselo stát? Na tuto otázku si chci odpovědět v dnešním článku.
29. prosince 1941 byli parašutisté Kubiš a Gabčík vysazeni u obce Nehvizdy. Úkolem bylo uskutečnit atentát na protektora Reinharda Heydricha. Říšský protektor, byl nebezpečný člověk. Byl pověřen, uskutečnit, tak zvanou akci: „konečné řešení židovské otázky“ Atentát byl proveden 27. května 1942. Po atentátu nastává rozsáhlá pátrací akce, kdy se systematicky pátralo po lidech, který tento atentát provedli, ale i po těch, kteří těmto lidem pomáhali.
Nic netušící lidé z vesnice Lidice, byly 9. června roku 1942 německými vojáky obklíčeni a nikoho ven nepouštěli.
Ráno 10. června začala razie, která měla nedozírné následky. Osobně této „akci“ dohlížel K. H. Frank. Ženy a děti, byly nahnány do místní školy a později odvezeni do kladenského gymnázia. Mezi tím byla v Horákově statku obložena slamníky a matracemi celá stodola.
Lidičtí muži postupně ve skupinách vedeni ke stodole a tam popraveni zastřelením. V ten den, bylo povražděno na 173 mužů, včetně lidické faráře Josefa Štemberky, který muže nechtěl opustit a celou dobu muže povzbuzoval. Nejstaršímu muži, bylo 84 let a nejmladšímu 14 let.
Po tomto ukrutném činu, všechny domy včetně školy, kostela a fary bylo podpáleno. V následujících týdnech a měsících, byly zbytky vypálených budov vyhozeny do povětří ve snaze vesnici Lidice vymazat z mapy.
Ženy byly všechny odvezeny do pracovních táborů. Aby nedošlo k scénám, tak jim bylo řečeno, že děti povezou autobusy. 184 lidických žen, bylo převezeno do koncentračního tábora Ravensburck. 53 lidických žen v koncentračních táborech a na pochodech smrti zahynulo.
Mezitím na Kladně byly lidické děti zkoumány, na kolik jsou vhodné k převýchově. Tři byly vybrány hned a dalších sedm mladších jednoho roku bylo předáno německému sirotčinci. Zbylých 88 dětí, bylo převezeno do Polského tábora Lodže.
Německé úřady v táboře nevěděly co si s dětmi počít. S Berlína přišla později zpráva, že děti mají být „zklikvidovány. “
2.července 1942, byly děti převezeny do nedalekého vyhlazovacího tábora Chelmno, kde ještě téhož dne 81 dětí bylo usmrceno výfukovými plyny ve speciálně upraveném vyhlazovacím automobilu.
Po válce se přeživší děti s vynaložením velkého úsilí podařilo v německých rodinách a ústavech vypátrat a navrátit jejich příbuzným, bylo jich však pouze 17.
Celkem přišlo o život 340 lidických obyvatel (192 mužů, 60 žen a 88 dětí).
Po válce se z Lidic stalo místo, které rádi používali k propagaci především komunisté. Vedle starých Lidic se později vybudovali Lidice „nové, kde byly ubytovány lidické ženy. Na místě, kde ležela vesnice Lidice, se vybudoval pomník který připomíná nacistickou krutost.
Často se modlím, aby se nikdy již neopakovalo to, co se událo ve 20 stol. Bohužel i dnes jsou země, kde se válčí a kde plno nevinných lidí umírá, stejně tak jako v roce 1942 v Lidicích.
Lidické události mají stinné následky v dějinách naší zemi. Tolik nevinných lidí zemřelo kvůli jednomu člověku. Často si kladu otázku co by následovalo, kdyby se atentát na protektora Reinharda Heydricha neuskutečnil.
obrázky vzaty z prohlížeče Google.
S tímto atentátem si nevím rady. Heydrich byl krutý člověk. Ale byla to vražda. Ti, co dali rozkaz k atentátu byli schováni v Británii, ale kladu si stejnou otázku jako Ty, co by se stalo, kdyby k atentátu nedošlo. Bylo by více obětí, nebo méně? Ti v Londýně museli vědět, že spolu s Heydrichem odsuzují na smrt i nevinné lidi. Opravdu si s tím nevím rady….
děkuji moc za komentář