ÚVOD

Milí čtenáři, jak jste poznali, máme novou podobu mého soukromého webu – blogu, kterou mi pomohl udělat můj dobrý kamarád, který se jmenuje Lukáš, kterému moc děkuji. Doufám, že se Vám tato podoba bude líbit.

Další informace o mně

Biblický citát na dnešní den
Nedělejte si starosti! (Mt 6,25)

Svatý Mikuláš

+29
  

Každé dítě ví, že 5.12 jak zapadne slunce, chodí svatý Mikuláš.  Kdo to svatý Mikuláš byl?  Opravdu Mikuláš žil? Proč si ho lidé i dnes připomínají?  

Svatý Mikuláš z Myry se narodil přibližně roku 280 v křesťanské rodně. Jeho rodina se živila rybařením, proto je také patronem rybářů. Byl velmi zbožný a po smrti otce rozdal dědictví chudým. V této době byl už biskupem. Obecně se předpokládá, že se stal biskupem Myře nyní v Demre v Turecku kolem roku 300 a to ve velmi mladém věku.

Během Galeriova a Maximinova pronásledování křesťanů byl vězněn.

mikulasUž za svého života byl velmi oblíbený mezi lidmi, proslul velikou štědrostí k potřebným. Byl také obráncem víry, zachráncem nespravedlivě obviněných. Jde o jednoho z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství.

Byl také velmi zapáleným obhájcem víry a bojovníkem proti ariánství a pohanství. Zároveň se též zasazoval o spravedlivý přístup k cizincům a dohlížel na spravedlnost u soudů.

Jedna z mnoha legend o svatém Mikuláši praví, že šlechtic poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si vydělaly na věno. Mikuláš jim podle legendy hodil oknem po jednom sáčku se zlaťáky, takže mohly ukončit svou činnost a vdát se.

mikulasUmírněnější a poměrně rozšířenější verze podávají celou záležitost tak, že zchudlá rodina uvízla v dluzích a vše směřovalo k tomu, že otec skončí ve vězení pro dlužníky a dcery budou prodány a odvlečeny do veřejných domů. K čemuž však nedošlo díky zásahu sv. Mikuláše. Rodina tak unikla z dluhů a zbylo i na věno.

Mikuláš z Myry zemřel 6. prosince v rozmezí let 345–352

V západní liturgii se jeho svátek slaví 6.12. Jeho svátek je spojen také s tradicí rozdáváním dárkům dětem, obvykle se tak děje předvečer 5. prosince.

Svatý Mikuláš je uctíván jako patron: námořníků, obchodníků, dětí, lékárníků, právníků studentů a vězňů.

Svatý Mikuláš nám i dnes může být příkladem svou štědrostí a láskou a proto Vám ze srdce milí přátelé přeji, na přímluvu svatého Mikuláše, radost a pokoj adventních dnů a uvědomění si, že nejsme na světě sami.

Zanech komentář

POČÍTADLO NÁVŠTĚV

TOPlist