ÚVOD

Milí čtenáři, jak jste poznali, máme novou podobu mého soukromého webu – blogu, kterou mi pomohl udělat můj dobrý kamarád, který se jmenuje Lukáš, kterému moc děkuji. Doufám, že se Vám tato podoba bude líbit.

Další informace o mně

Biblický citát na dnešní den
Nové víno do nových měchů. (Mk 2,22)

P. Josef Toufar a film: Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení

+22
  

V malém městečku Čihošť na Havlíčkobrodsku sloužil mladý kněz Josef Toufar. Kdo otec Josef byl?

Toufar-portret-malaOtec Josef se narodil v roce 1902 v Arnolci asi 10 km od Polné. Vystudoval Gymnázium a později vstoupil do semináře a byl vysvěcen… Otec Josef byl oblíbený u lid, rozuměl díky své rodině hospodářství  a tak dokázal porozumět i obyčejným lidem. Jeho farníci si ho vážili neboť dokázal nejen mluvit, ale vzít i za práci. Oblíbený byl také u mládeže, kterou dokázal oslovit a vést.

Působí jako kněz v městečku Zahrádka, kde vyhráli v roce 1947 tak jako většinou komunisté. Místnímu vedení se nelíbilo jak otec Josef působí na mládež a tak byl přeřazen do vesničky Čihošť na Havlíčkobrodsku.

Farář Josef Toufar byl v lednu 1950 obviněn ze zinscenování tzv. číhošťského zázraku. Podle svědků se 11.12.1949 během mše svaté v tamním kostele pohnul půlmetrový kříž na oltáři několikrát ze strany na stranu a zůstal pootočen ke kazatelně. Sám farář pohyb neviděl a dozvěděl se o něm až později od svědků. Šířící se zpráva o zázraku přitáhla pozornost StB (státní bezpečnosti). Toufar byl v lednu 1950 zatčen a odvlečen do věznice a tam byl krutým mučením (bití, elektrický proud a žízeň)] postupně přinucen přiznat, že sexuálně zneužíval malé děti (vyšetřování v 90 letech vyloučilo pravdivost těchto obvinění, experti navíc dospěli k závěru, že Josef Toufar vůbec nebyl autorem přiznání a pouze podepsal text sepsaný někým jiným; mohl také podepsat pouze prázdný papír, že skrytě pohyboval křížkem (i zde experti dospěli k závěru, že text sepsal někdo z vyšetřovatelů, navíc rekonstrukce prokázala, že popisované zařízení na pohyb křížku nemohlo fungovat). Pohyb křížku se nepodařilo vysvětlit dodnes: žádný z mechanismů, který STB sestavila či prohlásila za prostředek k pohybování křížkem, podle rekonstrukcí buď nemohl fungovat, nebo by musel být na holém oltáři jasně viditelný.

Tlak prezidenta byl velký a žádal rychlé vyřešení případu a nahradit důkazy vynuceným doznáním. Komunistické orgány nechaly na téma číhošťského zázraku natočit propagandistický snímek Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení, který měl katolickou církev usvědčit z podvodu a zinscenování zázraku. Měl v něm hrát i sám Josef Toufar, ale byl už v tak žalostném stavu, že nebyl schopen vylézt ani na kazatelnu a před dalším pokusem zemřel. Role faráře se proto zhostil žalobce a prokurátor Čížek. Snímek se velice krátce vysílal v kinech, mimo Číhošť a její okolí, kdy byli obavy, že by byl snadno prohlédnut, ovšem jeho účinek byl přesně opačný, neboť byl natolik špatně udělaný, že přesvědčil o pravém opaku. Tento film se dochoval a jsem rád, že sem ho mohl najít na youtube a dávám odkaz i sem…

Josef Toufar zemřel na následky věznění a krutého zacházení v roce 1950 a pohřben pod jiným jménem do společného hrobu… Nyní probíhá proces přípravy blahořeční otce Josefa a proto bylo tělo se ze společného hrobu vyzvedlo a bylo pohřbeno v kostele v Čihošti.

Myslím, že otec Josef je nám i dneska velkým povzbuzením nejen jeho životem, ale také statečností..

Odkaz na film, který byl natočen v roce 1950:  Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení

 

čerpáno:

Toufarova biografie Miloš Doležal – Jako bychom dnes zemřít měli 2012

Internetové stránky

1 komentář to “P. Josef Toufar a film: Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení”

  1. Morell napsal:

    tak tenhle dokumentík byl fakt nedomyšlený. Možná je to tím, že se na to dívám se svým velkým odstupem ale připadá mi, že opravdu nemohl dostát svému cíli.

Zanech komentář

POČÍTADLO NÁVŠTĚV

TOPlist