ÚVOD

Milí čtenáři, jak jste poznali, máme novou podobu mého soukromého webu – blogu, kterou mi pomohl udělat můj dobrý kamarád, který se jmenuje Lukáš, kterému moc děkuji. Doufám, že se Vám tato podoba bude líbit.

Další informace o mně

Biblický citát na dnešní den
Naše duše vyhlíží Hospodina. (Ž 33,20)

film – Člověk bez osudu

+29
  

Drama / Válečný
ČLOVĚK BEZ OSUDU
PŘÍBĚH ŽIDOVSKÉHO CHLAPCE.
Pustil jsem si zajímavý film: Člověk bez osudu, který byl natočen v roce 2005.  Jedná se o vyprávění židovského chlapce, který přežil koncentrační tábor.

Film byl natočen podle maďarského spisovatele Imreho Kertésze. Kniha, která byla vydaná v roce 1975 v Maďarsku, ale bez povšimnutí. Toto zajímavé dílo, byla čtenářskou obcí znovuobjevena v 90. letech a způsobila senzaci, na jejímž konci stála Nobelova cena za literaturu.

xtyxRANf.640x360.4Bylo jen otázkou času, kdy se tématu chopí i film. Citlivé a neobvykle pojaté vyprávění židovského chlapce Gyuriho, který se postupně propadá soukolím nacistické vyhlazovací mašinerie, staví na kontrastu děsivosti života v táborech a nezúčastněného, zdánlivě racionálně odtažitého vyprávění dospívajícího teenagera, který se snaží vyrovnat s nenormálními podmínkami tím, že se na ně snaží pohlížet očima normality.

Po návratu zjišťuje, že jeho zkušenost je nesdělitelná a musí se s ní vyrovnat sám nepomůže mu ani jeho židovství, ke kterému postupně ztratil pouta, ani jeho příslušnost k maďarskému národu, mezi jehož příslušníky se setkává spíše s lhostejností, až nepřátelstvím než s pochopením a empatií. Jaký je tedy jeho osud? A má vůbec nějaký?

Myslím, že tento film stojí za to abyste si ho pustili. Pokud chcete tak je možno se na něj podívat zde

Zanech komentář

POČÍTADLO NÁVŠTĚV

TOPlist