Dneska jsem navštívil národní divadlo. Jistě mi dáte zapravdu, že honosná stavba divadla je skvost Prahy… Už jen to, že se na její stavbu skládal celý národ. Jistě si právě kladete otázku, proč píši o divadle den před Vánocemi.
V Národním divadle dneska dávali adventní koncert a uváděli známou mši od Jakuba Jana Ryby pod názvem „ česká mše vánoční – Hej mistře“ Přiznám se, že to byl krásný zážitek, kdy nás sólisti opery a dětský sbor provedli krásnou hudbou Rožmitálského učitele a varhaníka Jakuba Jana Ryby.
Jakub Jan Ryba se narodil 26. října 1768 v Rožmitále, byl český hudebním skladatelem přelomu Klasicismu a romantismu.
Jako osmiletý uměl hrát dobře na klavír a učil se na housle a varhany. V Praze studoval gymnázium a filosofii. Až do své smrti 8. dubna 1815 působí jako učitel v Rožmitále. Byl ženatý a měl 13 dětí. Rád skládal nejen liturgickou hudbu. Jakub Jan Ryba byl autorem zhruba 1300 kompozicí různého rozsahu… Jeho nejznámější skladba je bezpochyby česká mše Vánoční.
Jakub Jan Ryba je autorem nejen hudby, ale i textu. Tato pastorální „hra“ vzniká v roce 1796. Je ukázkou zbožnosti, jednoduchosti a krásy tohoto venkovského učitelé. Skladatel provází své posluchače, co prožívali pastýři, když se dozvěděli o narození Ježíše. Troufám si říci, že je to ukázka zbožnosti tohoto velkého muže zkoušeného chudobou. Proto možná je hudba plná radosti, krásy a oslavy právě narozeného mesiáše.
Každému, kdo přijde do kostela na mši, které se říká „půlnoční“, neboť je sloužena 25.12 v 0:00 tak v některých kostelích tato tradiční hudba zazní… Každému člověku při textech a hudbě vytrysknou slzy neboť hudba je něco krásného. Stačí jen zavřít oči a prostřednictví hudby jste přeneseni do Betléma.
Moc Ti milí čtenáři přeji prožít krasu hudby a textu této vánoční mše. Třeba v Tvém okolí, buď v kostele a nebo na náměstí Rybovu Vánoční mši budou uvádět. Zajdi na ní posaď se a zaposlouchej se a třeba prožiješ to, co prožili pastýři, když se dozvěděli o právě narozeném Ježíši.
Přikládám odkaz na Rybovu mši, odkaz nalezneš zde