
Můj kamarád, přišel s nápadem napsat článek o Vánočních tradicích a tak milý Lukáši se snažím tvé přání splnit a nejen tobě krásné čtení.
Proč vlastně slavíme Vánoce?
Vánoce jsou oslavou Ježíšova narození. Spolu s Velikonocemi a Letnicemi, patří k velkým křesťanským svátkům.
Vánoce se slaví 25. prosince, je den kdy se slaví Kristovo narození. Toto datum Kristova narození někteří teologové uváděli již ve 3 stol. Vánoce se slaví v Církvi od 7. Století.
Vánoční době předchází advent, tedy příprava, která nám má pomoci lépe Vánoce pochopit a dobře se připravit na jejich slavení.
V naší zemi je tradice tzv. štědrého dne, slavíme ho 24.12. Je to den, který je postní. Tento den, kdy se v rodinách zdobí stromeček, „instalujeme“ na stůl betlém, který má mnohdy velikou rodinnou hodnotu, vrcholí, štědrým večerem a společnou večeří, kterou s velikou láskou chystají naše maminky.
Štědrý večer, kdy si připomínáme Boží lásku k nám lidem, který nás obdaroval svým Synem a proto se obdarováváme také my, kdy si prokazujeme lásku. Je to večer zázraku. Večer, kdy rodiče říkají, že dárky pod stromečkem nám daroval Ježíšek. Mají vlastně pravdu, neboť skrze milující srdce rodičů a našich blízkých k nám přichází Láska. Již sv. Jan říká: Bůh je Láska. Proto také mě stále nepřestalo stále věřit, že dárky nosí Ježíšek. Nosí je skrze lásku těch, kteří nás mají rádi.
Mnoho Vánočních tradice pochází ještě předkřesťanském období a souvisí s oslavou slunovratu, který na tento den připadal. Dovolím si dodat, že mnoho křesťanských svátku se slaví právě v období pohanských tradic. Ptáte se proč? Křesťané chtěli tyto pohanské tradice nahradit právě křesťanstvím.
V době adventní je hlavní tradicí adventní věnec. Adventní věc vytvořil kněz v jednom dětském domově. Děti se ho neustále ptají: “kdy konečně budou Vánoce?“ Kněz vytvořil veliké kolo, které omotal jehličím. Na toto kolo dal 24 svíček a každý den děti zapalovali jednu svíčku.
Dnes máme věnec také kulatý. Na kruhu nenajdeme konec, symbol nekonečna. Věnec, který je většinou omotán zeleným chvojím nebo jehličím. To vše symbolizuje život a barva zelená naději. Na věnci máme 4 svíčky jako 4 adventní neděle.
Betlém – jesličky
První betlém, tedy Jesličky postavil Italský světec svatý František z Assisi. V jeskyni do jesliček dal slámu, přivedl oslíka a volka a zde setrval v uvažování o veliké noci Kristova narození. Tato tradice se dostala také do české země a to v 16 stol. kdy Jezuité představili lidem betlém. Byl první v celé střední Evropě. Jak vypadal to se již neví.
Tradice betlému se rozšiřovala a stává se vedle stromečku symbolem Vánoc. Mnoho umělců betlémy vyrábělo, malovalo, zvlášť u nás v české zemi se tato tradice se upevnila. Zvláště slavné betlémy Alše nebo Lady.
Vánoční strom
Tradice Vánočních stromků se k nám dostala z Německa. Stromeček je jehličnan, měl funkci ochranou. Podle tradic se stromek zavěsil nad štědrovečerní stůl, ovšem špičkou dolů a měl ochraňovat ty, kteří u stolu sedí. Dříve se stromeček strojil jednoduše a skromně, většinou jablíčky, perníčky a tím co doma bylo. V domácnostech se strojí stromeček na štědrý den. Stromeček také symbolizuje naději, neboť má barvu zelenou, měl by znázorňovat život a soudružnost. Bez stromečku si vánoce již dnes neumíme představit.
Zpěv koled, byla tradice, která je velice stará. Kolednici chodili od domu k domu a zpívali koledy a tím si vykoledovali mnohdy ovoce, cukroví atd.
Vánoční koledy, které máme krásné a hluboké. Koledy jsou v našem prostředí hodně ohrané. Koledy již slyšíme v obchodech od poloviny listopadu. A máme jich plné „zuby“. Je to ale škoda, neboť ukazují bohatou tradici nejen naší země.
Štědrovečerní večeře
Večer 24 prosince se rodina schází u jednoho stolu ke slavnostní večeři. Je to slavnostní večeře a tak rodina bývá krásně ustrojená a stůl je bohatě ozdoben.
Na stůl se podle tradice dává talíř na víc, kdyby přišel host. Tradičně se podává rybí polévka, bramborový salát s kaprem. U večeře se dodržovaly různé zvyky. Např.: Nikdo se nesměl zvedat od stolu, jen hospodyně. U společné večeře se také mlčelo, to mělo i praktickou úlohu, aby stolovníku nezaskočila kost.
Vrcholem večera je půlnoční mše svaté, kdy se slaví slavnost Kristova narození a tím začíná samotná církevní oslava narození Božího Syna. Mnoho umělců na tuto slavnou noc složilo krásné skladby, písně, koledy. Zde v české zemi je asi nejznámější skladba, která zní nejen v našich kostelích od skladatele Jana Jakuba Ryby, Česká mše vánoční.
Betlémské světlo
Poměrně mladou tradicí je tzv. betlémské světlo.
Plamínek, který se zapaluje na míst Kristova narození a je převezeno do Vídně, odkud ho skauti rozváží po celé Evropě. Betlémské světélko se dostává i k nám do Čech a tak si můžeme světlo naděje donést do našich domovů.
Jmelí
Jmelí je cizopasník, stále zelená rostlina bývá považována za posvátnou již za dob keltských druidů. Jmelí má nosit štěstí jen tomu, kdo jej jím obdarován.
Nad rozžhaveným ohněm se roztaví olovo, které roztaje. Do připravené nádoby se olovo opatrně vyleje. Tradice praví, že odlitek a tvar, který vznikne, má věštit budoucnost.
Půst
Na štědrý den se v mnoha rodinách až do večera dodržoval přísný půst. Děti, které se už nemohou dočkat večeře a dárků se slibuje, že když vydrží spatří zlaté prasátko. Mnoho let sem jako dítě půst držel a přiznám se, že se mi to také mnohdy podařilo, že sem nic nevzal do úst, ale nikdy sem zlaté prasátko neviděl. (pozn. autora) V mnoha rodinách se k večeři zasedalo jakmile vyšla první hvězda.
Šupiny
Další tradicí, která se dodržuje , že se pod štědrovečerní talíř dává kapří šupina, která má přinést všem po celý rok dostatek peněz.
________________________________________________________________________________________________
Pokud si došel až sem, tak doufám, že Vám malá procházka tradicemi, které konáme, během vánoc pomohla lépe pochopit význam Vánoc a tradic.
Chci poděkovat Lukášovi, že mi tento navrch na článek poradil, neboť občas konáme něco o čem ani nevíme, proč to konáme. Pokud aspoň malinko se podařilo, tím to článkem vysvětlit, proč Vánoce slavíme. Proč máme takové tradice, tak sem moc rád.
Přeji Vám krásné a požehnané svátky.
Martin
Obrázky z prohlížeče Google
Martine, klobouk dolů, opravdu skvělá práce! 🙂 Nádherný článek 🙂
Bratře Martine Váš Web je opravdu krásně vzpomínkový… Přišla jsem z rorátu začetla jsem se a na dlouhou dobu seděla a vzpomínala.. Dětství a mládí uteklo jako voda a vzpomínky na dnes už zemřelé rodiče bratra a prarodiče jsou živé po vaších nádherných vzpomínkách… bydleli jsme v Borkovanech a tatínek dělali 30 roků kostelníka . Bylo to náročné při větším zemědělství, ale krásné.. Tatínek i bratr byli muzikanti. . Vánoční písničky.. koledy o štědrém dnů jsou do dnešního dne nezapomenutelné. Dodržovalo se všechno co se o štědrém dnů na vesnici vždycky drželo. Na půlnoční jsme chodili s-radostí a touhou se nejdříve poklonit malému dětátku.v jesličkách.. ach jak to bylo krásné… Přejí vám Bratře Martine Vám i Vaší mamince a sestře požehnané a radostné Vánoce Vzpomíná na vás všechny Josefka
Luky nemáš zač.
Josefko moc Vám děkuji za komentář