
Mluvit, kdy musíme, a mlčet, kdy máme“
Kolikrát jdeme po mostě a na mostech se setkáváme ze sochou muže, který má kolem hlavy hvězdy. O koho se jedná a kdo to je?
Tento světec a patron české země se jmenuje Jan Nepomucký. Nebo Jan z Nepomuku. Jeho svátek slavíme 16. května.
Narodil se ve 14. století r. 1340 v Nepomuku pod Zelenou Horou. Vzdělání získává na pražské univerzitě. Studuje statní a církevní právo v italské Padově. Po návratu se stává kanovníkem a rádcem pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna.
Ze života svatého Jana je znám příběh jeho smrti. Král Václav IV. byl ve sporu s pražským arcibiskupem Janem z Jenštějna. Jan z Nepomuku byl také zpovědníkem a rádcem královy ženy. Král chtěl znát tajemství zpovědi své ženy (kněz je vázán takzvaným zpovědním tajemstvím a za žádných okolností nesmí vyzradit, co se ve zpovědi dozvěděl), s kterou si přestával rozumět. Jan je krutě mučen a nakonec hozen z mostu do Vltavy. Na místě, kde byl hozen, se objevuje dvanáct hvězd… Jeho tělo se nakonec nalézá a je přeneseno do katedrály svatého Víta.
Hrob svatého Jana je hojně navštěvované místo. Jan je patronem kněží a zpovědníků.
Zajděme v místě, kde bydlíme, k nějaké soše tohoto světce. Pokud jsme z Prahy, můžeme zajít do pražské katedrály k jeho hrobu (je to pěkná příležitost k sobotní procházce). A pokusme si vzpomenout na život tohoto člověka: „Co bych si já mohl vzít ze života tohoto českého patrona…???“