ÚVOD

Ahoj milý čtenáři, jak si poznal, máme novou podobu webu, kterou mi pomohl udělat můj dobrý kamarád, který se jmenuje Lukáš, kterému moooooooooc děkuji. Doufám, že se Ti bude líbit.

Další informace o mně

Biblický citát na dnešní den
Teď je ta doba příhodná. (2 Kor 6,2)

Svatý Jan Nepomucký „Mluvit, kdy musíme, a mlčet, kdy máme“

+26
  

Kolikrát jdeme po mostě a na mostech se setkáváme ze sochou muže, který má kolem hlavy hvězdy. O koho se jedná a kdo to je?

Tento světec a patron české země se jmenuje Jan Nepomucký. Nebo Jan z Nepomuku. Jeho svátek slavíme 16. května.

Narodil se ve 14. století r. 1340 v Nepomuku pod Zelenou Horou. Vzdělání získává na pražské univerzitě. Studuje statní a církevní právo v italské Padově. Po návratu se stává kanovníkem a rádcem pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna.

Ze života svatého Jana je znám příběh jeho smrti. Král Václav IV. byl ve sporu s pražským arcibiskupem Janem z Jenštějna. Jan z Nepomuku byl také zpovědníkem a  rádcem královy ženy. Král chtěl znát tajemství zpovědi své ženy (kněz je vázán takzvaným zpovědním tajemstvím a za žádných okolností nesmí vyzradit, co se ve zpovědi dozvěděl), s kterou si přestával rozumět. Jan je krutě mučen a nakonec hozen z mostu do Vltavy. Na místě, kde byl hozen, se objevuje dvanáct hvězd… Jeho tělo se nakonec nalézá a je přeneseno do katedrály svatého Víta.

Hrob svatého Jana je hojně navštěvované místo. Jan je patronem kněží a zpovědníků.

Zajděme v místě, kde bydlíme, k nějaké soše tohoto světce. Pokud jsme z Prahy, můžeme zajít do pražské katedrály k jeho hrobu (je to pěkná příležitost k sobotní procházce). A pokusme si vzpomenout na život tohoto člověka:  „Co bych si já mohl vzít ze života tohoto českého patrona…???“

Zanech komentář

POČÍTADLO NÁVŠTĚV

TOPlist