ÚVOD

Ahoj milý čtenáři, jak si poznal, máme novou podobu webu, kterou mi pomohl udělat můj dobrý kamarád, který se jmenuje Lukáš, kterému moooooooooc děkuji. Doufám, že se Ti bude líbit.

Další informace o mně

Biblický citát na dnešní den
Teď je ta doba příhodná. (2 Kor 6,2)

film – Člověk bez osudu

+29
  

Drama / Válečný
ČLOVĚK BEZ OSUDU
PŘÍBĚH ŽIDOVSKÉHO CHLAPCE.
Pustil jsem si zajímavý film: Člověk bez osudu, který byl natočen v roce 2005.  Jedná se o vyprávění židovského chlapce, který přežil koncentrační tábor.

Film byl natočen podle maďarského spisovatele Imreho Kertésze. Kniha, která byla vydaná v roce 1975 v Maďarsku, ale bez povšimnutí. Toto zajímavé dílo, byla čtenářskou obcí znovuobjevena v 90. letech a způsobila senzaci, na jejímž konci stála Nobelova cena za literaturu.

xtyxRANf.640x360.4Bylo jen otázkou času, kdy se tématu chopí i film. Citlivé a neobvykle pojaté vyprávění židovského chlapce Gyuriho, který se postupně propadá soukolím nacistické vyhlazovací mašinerie, staví na kontrastu děsivosti života v táborech a nezúčastněného, zdánlivě racionálně odtažitého vyprávění dospívajícího teenagera, který se snaží vyrovnat s nenormálními podmínkami tím, že se na ně snaží pohlížet očima normality.

Po návratu zjišťuje, že jeho zkušenost je nesdělitelná a musí se s ní vyrovnat sám nepomůže mu ani jeho židovství, ke kterému postupně ztratil pouta, ani jeho příslušnost k maďarskému národu, mezi jehož příslušníky se setkává spíše s lhostejností, až nepřátelstvím než s pochopením a empatií. Jaký je tedy jeho osud? A má vůbec nějaký?

Myslím, že tento film stojí za to abyste si ho pustili. Pokud chcete tak je možno se na něj podívat zde

Zanech komentář

POČÍTADLO NÁVŠTĚV

TOPlist